QVSN28V500SM
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken QVSN28V500SM is a two-bolt pillow block mounted spherical roller bearing with a 5 inch imperial shaft bore and single V-Lock concentric locking. This heavy-duty housed unit features a 22228 series spherical roller bearing insert, designed for high radial load capacity and self-alignment in industrial applications such as conveyors, fans, and processing equipment.
MODEL QVSN28V500SM
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
.25 mm Dimension SV
5.82 in
0.127 mm Shaft dia (in)
0.160 mm Shaft Size
5 in Shaft Tolerance:0.0050 in
0.201 mm Pre Install Clearance Min
0.0063 in
147.8 mm Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0079 Eng Internal Radial Clearance - Min:0.0063 Engineering group:Mounted Bearing Float:0.083 in
150 mm Dimension D Max
17.13 in
30 mm Dimension RV
0.01 in
402 mm Dimension J (Bolt Size)
1.25 in
435 mm Dimension D Min
15.83 in
Bearing number
22228
Bearing Number
22228
C - Dynamic Load (Basic)
194000 lbf 863000 N
C0 - Static Load
237000 lbf 1060000 N
Dimension A
5.91 in 150 mm
Dimension B
11.41 in 290 mm
Dimension C
7.48 in 190 mm
Dimension D Max
17.13 in 435 mm
Dimension D Min
15.83 in 402 mm
Dimension F
19.68 in 500 mm
Dimension G
4.61 in 117 mm
Dimension H
1.92 in 49 mm
Dimension J (Bolt Size)
1.25 in 30 mm
Dimension L
5.83 in 148 mm
Dimension RV
0.01 in .25 mm
Dimension SV
5.82 in 147.8 mm
e - Geometry Factor
0.25
Eng Internal Radial Clearance - Max
Eng Internal Radial Clearance - Min
Engineering group
Mounted Bearing
Engineering Group
Mounted Bearing
Float
0.083 in 2.108 mm
Full Timken Part Number
Grease Lubrication - B/C/O Seal
350 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal
650 rpm
Grease Lubrication - T Seal
900 rpm
Housing construction
Two-Bolt Pillow Block
Housing Construction
Two-Bolt Pillow Block
Locking style
Single V-Lock
Locking Style
Single V-Lock
Oil Lubrication - B/C/O Seal
350 rpm
Oil Lubrication - M/N Seal
650 rpm
Oil Lubrication - T Seal
1200 rpm
Pre Install Clearance Max
0.0079 in 0.201 mm
Pre Install Clearance Min
0.0063 in 0.160 mm
Shaft dia (in)
5
Shaft Size
5 in
Shaft size type
Imperial
Shaft Size Type
Imperial
Shaft Tolerance
0.0050 in 0.127 mm