RNA22/6LL
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The NTN RNA22/6LL is a yoke type track roller bearing without inner ring, featuring a 22 mm bore and double sealed design. Constructed from high carbon chrome steel with a steel cage, this bearing is suitable for cam follower and track roller applications in industrial machinery.
MODEL RNA22/6LL
BRAND
SKU
271049
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bearing Type
Needle Roller Bearing
C (in)
0.4646
Cage Material
Steel
Cage material
Steel
Configuration
One
D 0/-0.050
0.7480 in
Dynamic Load Rating
1020 lbf
Dynamic load rating
1020 lbf
e (in)
Enclosure
Double Sealed
Fw
0.3937 in
Fw Tolerance
0.022/0.013 mm
Height
I.D.
10 mm
Length
Limiting Speed - Grease
10000 RPM
Limiting speed - grease
10000 RPM
Load Rating of Track
310 lbf
Material
High carbon chrome steel
O.D.
19 mm
Operating Temperature Range
-40 to 250 °F
Operating temperature range
-40 to 250 ºF
Outside Ring Type
Spherical
Precision
ISO class 0
Static Load Rating
955 lbf
Static load rating
955 lbf
Type
Yoke Type Track Roller
Technical Specifications
Type
Yoke Type Track Roller
Bearing Type
Needle Roller Bearing
Configuration
One
Material
High Carbon Chrome Steel
Outside Ring Type
Spherical
Precision
ISO Class 0
Enclosure
Double Sealed
955 lbf4250 N4.25 kN
1020 lbf4550 N4.55 kN
Load Rating of Track
310 lbf1380 N
Weight
0.033 lb0.015 kg
-40 to 250 F-40 to 120 C
Dimensional Specifications
Fw
0.3937 in10.000 mm
Fw Tolerance
0.022/0.013 mm
D 0/-0.050
0.7480 in19.000 mm
C
0.4646 in11.800 mm
e
0.6299 in16.000 mm