MM50BS100TUM
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL MM50BS100TUM
BRAND
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
0.8858 in C0 - Static Radial Rating (per row)
93400 N
14440 lbf Cage type
CR - Phenolic Outer Land Riding Cage Ce - Dynamic Radial Rating (per row):71200 N
16010 lbf Contact angle
60 Design units:Metric Inner ring backing diameter:78.776 mm
21000 lbf C1 ISO - Dynamic Radial Rating (per row)
64200 N
3.1014 in Limiting Speed (Grease) (per row)
2000 RPM Limiting speed (oil):4000 rpm Manufacturing part number:MM50BS100TUM O.D. (in):100 mm 3.937 Outer ring backing diameter:80.089 mm
3.1531 in Rows per set
Triplex Total width:67.5 mm
Ball type
Steel
Cage type
CR - Phenolic Outer Land Riding Cage
Design units
METRIC
I.D.
50 mm