We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
$56.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 in
Chain Size
#50
Material
Steel
Number of Teeth
60
Outside Diameter
12.301 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
11.942 in
Type
Type A Single Strand Machine Cut Stock Bore
Linn Gear Co Linn 50A60
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type A Single Strand Machine Cut Stock Bore, 1 in Bore Dia, 12.301 in Outside Dia, #50 Chain, 60 Teeth, 5/8 in Pitch, 11.942 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Plating or surface grinding
- Special milling for application assembly, debris removal and more
- Type A plate sprockets are a basic foundation block of sprockets and may be altered in many ways for use in a very broad array of equipment
Specs:
| Chain Size | #50 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 11.942 in |
| Number of Teeth | 60 |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 1 in |
| Outside Diameter | 12.301 in |
| Material | Steel |
| Type | Type A Single Strand Machine Cut Stock Bore |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read moreBrand
Martin Sprocket
Model
50A60
Brand
Browning
Model
1109172
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | CRL1530P |
| Brand | Timken Drives |
| Model | 46413 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | MI-44 |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-011-04-SH |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | UCFLU-5/8 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 6/5V1180 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6751896 |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more