We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
$145.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/4 to 3 in
Chain Size
#100
Hub Diameter
4-1/2 in
Length Through Bore
2 in
Material
Steel
Number of Teeth
22
Outside Diameter
9.44 in
Pitch
1-1/4 in
Pitch Diameter
8.783 in
Type
Type B Single Strand Machine Cut
Linn Gear Co Linn 100B22
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Machine Cut, 1-1/4 to 3 in Bore Dia, 9.44 in Outside Dia, #100 Chain, 22 Teeth, 1-1/4 in Pitch, 8.783 in, 4-1/2 in Hub Dia, 2 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
Specs:
| Length Through Bore | 2 in |
|---|---|
| Chain Size | #100 |
| Pitch Diameter | 8.783 in |
| Number of Teeth | 22 |
| Hub Diameter | 4-1/2 in |
| Pitch | 1-1/4 in |
| Bore Diameter | 1-1/4 to 3 in |
| Outside Diameter | 9.44 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Machine Cut |
Packaging:
- Weight: 17.0 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read moreBrand
Martin Sprocket
Model
100B22
| Brand | LS Electric |
| Model | 02146939UL |
| Brand | Wiegmann |
| Model | N41214TWPL3 |
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7003-5.9375 |
| Brand | Timken |
| Model | 29516-7180 |
| Brand | WEG |
| Model | AXAL-UBW1200 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3535-1.15/16 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6754911 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more