We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Morse B207A CL B200 Series mechanical clutch with a 1.657-inch bore and 275 ft-lbs rated torque capacity. This clutch has a 2.8326-inch overall diameter and 1.125-inch overall width. It provides reliable overload protection for industrial power transmission applications.
MODEL 172704
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$422.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Additional Bearing Support Requirement
Yes
Backstopping Clutch
Yes
Bearing Size to Use with Clutch
207
Bore Size (in)
1.657
Height
2.4
Indexing Clutch
Yes
Key Size
1/4 x 1/8
Length
3.7
Lubrication Type
Grease
Model
B207A
Outer Width (in)
1.125
Overall Diameter (in)
2.833
Overall Width (in)
1.125
Overrunning Clutch
Yes
Product Type
B200 Series
Rated Torque Capacity (ft.-lbs.)
275
RPM Max. - Inner Race (shaft)
2000
Type
Mechanical Clutches
Width
3.3
| Model | B207A |
|---|---|
| Rated Torque Capacity (ft. -lbs. ) | 275 |
| Standard Bore | 1.656/1.657 |
| RPM Max. - Inner Race (shaft) | 2, 000 |
| Bearing Size to Use with Clutch | 207 |
| Typical Applications |
| Sale Qty Multiple: | 1 |
|---|---|
| Packaged Length: | 3.25 |
| Packaged Width: | 3.75 |
| Packaged Height: | 3.25 |
| No. Links/Ft. : | 0 |
| Model: | B207A |
| Rated Torque Capacity (ft. -lbs. ): | 275 |
| Standard Bore: | 1.656/1.657 |
| RPM Max. - Inner Race (shaft): | 2, 000 |
| Bearing Size to Use with Clutch: | 207 |
| Typical Applications: | |
| Feature 1: | Clutches Require Bearing support to assure concentricity between inner and outer races. Taper on this shaft should not exceed.0002 inches per inch. |
| Std Package Quantity: | 1 |
| Std Mfg Delivery: | Normally Stocked |
Dimensions
| Part No | 172704 |
|---|---|
| Description | B207A CL |
| C | 1.656/1.657 |
| A | 2.8341/2.8326 |
| B | 1 1/8 |
| D | 1/4 x 1/8 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240012.00 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-591055 |