C123M-16X32
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C123M-16X32 is a one-piece set screw shaft collar with a 16 mm bore and 32 mm outside diameter. It is made of steel with a zinc-plated finish for corrosion resistance. The set screw provides point-load axial positioning on the shaft. Suitable for light-duty shaft positioning applications.
MODEL C123M-16X32
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bore Diameter
16 mm
Hub Contact Pressure
8368 psi
Hub Diameter
1.521 in
OD
32 mm
Overall Length
1.004 in
Screw Size
M4x12
Shaft Contact Pressure
16736 psi
Transmissible Thrust
2191 lbf
Transmissible Torque
57 ft-lb
Specifications
Shaft Size 16 mm
d 0.630 in
D 1.260 in
L 0.551 in
L1 0.709 in
L2 0.846 in
L3 1.004 in
Mt 57 ft-lbs
Fax 2, 191 lbs.F
Ps 16, 736 psi
Ph 8, 368 psi
DN1 1.521 in