C192M-18X38
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C192M-18X38 is a one-piece set screw shaft collar with an 18 mm bore and 38 mm OD. Made of zinc-plated steel, it provides secure axial positioning on metric shafts. Suitable for light-duty shaft locking applications.
MODEL C192M-18X38
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
18 mm
Hub Contact Pressure
10375 psi
Hub Diameter
1.892 in
Material
Steel
OD
38 mm
Overall Length
1.22 in
Screw Size
M6x20
Series
C192
Shaft Contact Pressure
21903 psi
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
5471 lbf
Transmissible Torque
1938 in-lb
Climax Metal Products Climax C192M-18X38
UPC: 044861060179 | UNSPSC: 31171605 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Keyless Bushings
Climax Keyless Locking Assembly, Series: C192, 18 mm Bore Dia, 38 mm Outside Dia, 1.892 in Hub Dia, 1938 in-lb Transmissible Torque, 5471 lbf Transmissible Thrust, 21903 psi Shaft Contact Pressure, 10375 psi Hub Contact, M6x20 Screw, 1.22 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel
Features:
  • Drop-in replacement for commonly used hex nut keyless bushings
  • Mounted component remains fixed axially during installation
  • No key means infinite radial and axial positioning for precise alignment and timing
Specs:
Hub Contact Pressure10375 psi
Shaft Contact Pressure21903 psi
Transmissible Thrust5471 lbf
Transmissible Torque1938 in-lb
Hub Diameter1.892 in
Screw SizeM6x20
Temperature Rating0 to 400 deg F
Bore Diameter18 mm
Outside Diameter38 mm
MaterialSteel
Overall Length1.22 in