C415M-240X305
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C415M-240X305 is a Series C415 locking assembly with a 240mm x 305mm bore range. This one-piece set screw design provides secure axial shaft positioning. Constructed from zinc-plated steel for corrosion resistance. Suitable for hub-to-shaft connections in industrial machinery.
MODEL C415M-240X305
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
240 mm
Hub Contact Pressure
22202 psi
Hub Diameter
20.616 in
Material
Steel
OD
305 mm
Overall Length
5 in
Screw Size
M16x90
Series
C415
Shaft Contact Pressure
28215 psi
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
324460 lbf
Transmissible Torque
127740 ft-lb
Specifications
Shaft Size 240 mm
d 9.449 in
D 12.008 in
L 3.780 in
L1 4.370 in
L2 5 in
Mt 127,740 ft-lbs
Fax 324,460 lbs.F
Ps 28215 psi
Ph 22202 psi
DN1 20.616 in