C200M-32X60
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C200M-32X60 is a C200 Series internal locking assembly with a 32 mm shaft bore and 60 mm hub bore. This steel locking assembly features a zinc-plated finish and provides zero-backlash, keyless hub-to-shaft connection for high-torque applications.
MODEL C200M-32X60
BRAND
SKU
746089
each
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
32 mm
Hub Contact Pressure
17957 psi
Hub Diameter
3.604 in
Material
Steel
OD
60 mm
Overall Length
2.362 in
Screw Size
M6x18
Series
C200
Shaft Contact Pressure
33668 psi