We never sell your data to third parties
WEG 00218ST3QIE145TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor designed to IEEE 841 standards. This 2HP, 1800RPM motor features a 460V rating, 145TC C-face mount frame, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 construction. The W22 product line offers cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00218ST3QIE145TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$993.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
143/5T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 5. 92 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1750 |
| Full Load Amps | 2. 61 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 1. 36 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 2. 61 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP83587T-4
Brand
Baldor
Model
CECP83587T-4
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more