We never sell your data to third parties
Baldor VEM3554T is a 1.5 HP, 1760 RPM, 3-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors. It meets NEMA Premium efficiency standards for reduced energy consumption.
MODEL VEM3554T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$901.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
41
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.29 in
Phase
3
Power Factor
72
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35A003M493G1 |
| Frame | 145TC |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3526M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3526M |
| Elec. Spec | 35WGM493 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35A003 |
| Layout | 35LYA003 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/13/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEM3554T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35A003M493G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/16/2011 | 26M 4P TEFC VER 145TC SUPER E | |
| 35A003P802G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/7/2009 | 33M 4P TEFC VER 145TC SUPER E | |
| 35A003Q090G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/30/2008 | 28M 4P TEFC VER 145TC SUPER E | |
| 35A003Z540G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/5/2006 | 29M 4P TEFC VER 145TC SUPER E | |
| 35A003Q090G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/23/2006 | 28M 4P TEFC VER 145TC SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEM3554T |
| SPEC. | 35A003M493G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 4. 5-4. 4/2. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 73 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 4. 5 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Start Configuration | DOL |
|---|---|
| No-Load Current | 1. 37 Amps |
| Line-line Res. @ 25°C. | 10. 66 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 18. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 51 | 65 | 73 | 79 | 83 | 77 |
| Efficiency | 75. 9 | 84. 5 | 86. 8 | 87. 1 | 86. 4 | 85. 4 | 86. 7 |
| Speed (RPM) | 1790. 6 | 1781. 1 | 1770. 7 | 1760. 1 | 1748. 1 | 1734. 9 | 1753 |
| Line Amperes | 1. 44 | 1. 61 | 1. 86 | 2. 19 | 2. 58 | 2. 98 | 2. 42 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA203575 | SA 35J302M493G1 | 1 EA |
| RA190836 | RA 35J302M493G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP3100M02 | FREP TEFC 203 BRG W/O GRSR (RAISED FH MT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A33 | SPL FACE MTD EP -ENCL-205 BRG | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3554
Brand
Baldor
Model
VEM3554T-5
Brand
Baldor
Model
VEM3554T-57
Brand
Baldor
Model
VEM3554T
Brand
Baldor
Model
VEM3554-5
Brand
Baldor
Model
35AA001G004G1
Brand
Baldor
Model
EM3554T
Brand
WEG
Model
00158ET3E145T-W22
Brand
Leeson
Model
121066.00
Brand
WEG
Model
00118ET3E143T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3581T
Brand
Baldor
Model
EM3584T
Brand
Baldor
Model
VEM3584T
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 8GTV-2400-62 |
| Brand | Carter |
| Model | CCNBE-72-SB |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/