We never sell your data to third parties
WEG 00118ET3E143T-W22 is a 1 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor in a 143T frame. This W22 series TEFC motor features a cast iron construction, IP55 enclosure, and is rated for 208-230/460V, 60Hz operation. It includes IEEE 841 severe duty design, Class I Division 2 certification, and inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range. The motor has a 1.15 service factor, Class F insulation, and is suitable for demanding industrial applications.
MODEL 00118ET3E143T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$487.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143/5T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 94 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 3. 07-2. 82/1. 41 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 1. 62/0. 810 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 4 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 3. 07-2. 82/1. 41 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreBrand
Baldor
Model
35AA001G004G1
Brand
Baldor
Model
EM3554T
Brand
Baldor
Model
VEM3554T
Brand
WEG
Model
00158ET3E145T-W22
Brand
Leeson
Model
121066.00
Brand
Baldor
Model
EM3581T
Brand
Baldor
Model
EM3584T
Brand
Baldor
Model
VEM3584T
| Brand | Toshiba |
| Model | 0104XSSB44A-P |
| Brand | WEG |
| Model | 15036OP3JFP405TS-W40 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more