We never sell your data to third parties
Baldor VL3515 is a 2 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56C frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face footless motor operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation. Designed for applications such as fans, blowers, and light industrial machinery requiring a compact, versatile motor.
MODEL VL3515
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,036.82 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
50
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
14.12 in
Phase
1
Power Factor
82
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115/208-230
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35C13-506 |
| Frame | 56C |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3535L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AN |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 773866 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3535L |
| Elec. Spec | 35WG0506 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35C013 |
| Layout | 35LYC013 |
| Frame | 56C |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/21/2007 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 11/28/2012 |
| Leads | 4#14 A PH, 2#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VL3515
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35C13-506 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 35L 2P TEFC VER 56C | |
| 35C13-506 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/23/2007 | 35L 2P TEFC VER 56C |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | VL3515 |
| SPEC. | 35C13-506 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 23/11. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56C |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | L |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 74 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 12 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 6 Amps |
| Break-Down Torque | 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 864 Ohms A Ph / 1. 26 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 82°C |
| Locked-Rotor Torque | 7. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 91°C |
| Starting Current | 78 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 65 | 75 | 81 | 85 | 87 | 83 |
| Efficiency | 49. 1 | 64. 2 | 70. 5 | 73. 4 | 74. 3 | 74. 1 | 73. 9 |
| Speed (RPM) | 3569 | 3548 | 3524 | 3499 | 3471 | 3438 | 3482 |
| Line Amperes | 6. 65 | 7. 75 | 9. 2 | 10. 9 | 12. 9 | 15. 1 | 12. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA034346 | SA 36C03W223 | 1 EA |
| RA030374 | RA 36C03W223 | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 13XF0832A08 | 8-32 X. 50 PAN HD, SLTD, TYPE F SCREW, ZIN | 2 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| 35GS3001A02 | GASKET, CA. COVER, 5. 38 LONG. 06 CS301 | 1 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3301A23 | PU ENDPLATE, ENCL. 182-4TC 206 BRG. W/GR | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 36FN3000A01SP | EXFN, PLASTIC, 7. 00 OD, . 912 ID | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| EC1850A06SP | ELEC CAP 115V 2. 0 X 4. 3 X | 1 EA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| SP5061A01 | MODEL 36 TYPE L, F1, SMALL CAP CAN | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Baldor
Model
VL3515-50
Brand
Baldor
Model
VL3515T
Brand
Baldor
Model
VL3515
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6301ZZEC3 |
| Brand | Bando |
| Model | 400-KPS8M-896 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/