We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 120102.00 2 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with 145TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. UL and CSA listed.
MODEL 120102.00
$686.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
20.0/10.0
Design code
L
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
73
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Length
8
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
J
KW
1.5
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
87
Resistance main
0.92
RPM
3400 - 3600
Service factor
1
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 120102.00
UPC: 691720015063 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 2 hp, 115/208 to 230 VAC, 20/11.4 to 10 A, 60 Hz, 1 ph, 3450 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 145TC Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 3 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.92 in L
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceed NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.92 in L |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 20/11.4 to 10 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 145TC |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 3 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreSKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreBrand
Baldor
Model
VL3515T
| Brand | MRO Supply |
| Model | 0319-10-B |
SKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreSKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/