We never sell your data to third parties
Baldor CL3515T is a 2 horsepower, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This motor features a 115/230V dual voltage configuration, 60 Hz operation, a 1.15 service factor, and F1 foot mounting with the standard conduit box on the left. Designed for applications like fans, blowers, and light industrial machinery, it utilizes Class F insulation and a NEMA Design B torque profile for reliable performance.
MODEL CL3515T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,064.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
53
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
14.16 in
Phase
1
Power Factor
82
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35Y527-0506G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 53. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3535L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | K |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 777885 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3535L |
| Elec. Spec | 35WG0506 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35Y527 |
| Layout | 35LYY527 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 12/8/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 12/19/2012 |
| Leads | 4#14 A PH, 2#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CL3515T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35Y527-0506G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/15/2010 | 35L 2P TEFC HOR 145TC | |
| 35Y527-0506G1 | BALDOR/WESTVILLE | 12/8/2009 | 35L 2P TEFC HOR 145TC | |
| 35T875-0506 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 35L 2P TEFC HOR 145TC | |
| 35T875-0506 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/11/2003 | 35L 2P TEFC HOR 145TC | |
| 35C02-506 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35L 2P TEFC HOR 145TC | |
| 35C02-506 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 35L 2P TEFC HOR 145TC |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | CL3515T |
| SPEC. | 35Y527-0506G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 23/11. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | L |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 74 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 12 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 6 Amps |
| Break-Down Torque | 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 864 Ohms A Ph / 1. 26 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 82°C |
| Locked-Rotor Torque | 7. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 91°C |
| Starting Current | 78 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 65 | 75 | 81 | 85 | 87 | 83 |
| Efficiency | 49. 1 | 64. 2 | 70. 5 | 73. 4 | 74. 3 | 74. 1 | 73. 9 |
| Speed (RPM) | 3569 | 3548 | 3524 | 3499 | 3471 | 3438 | 3482 |
| Line Amperes | 6. 65 | 7. 75 | 9. 2 | 10. 9 | 12. 9 | 15. 1 | 12. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA188470 | SA 35Y527-0506G1 | 1 EA |
| RA176203 | RA 35Y527-0506G1 | 1 EA |
| EC1645A06SP | ELEC CAP, 645-774 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A46 | SPL FACE MTD EP-ENCL-145TC-205 BRG | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| SP5055A67 | MODEL 35 TYPE L STATIONARY SWITCH | 1 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| 35GS3001A02 | GASKET, CA. COVER, 5. 38 LONG. 06 CS301 | 1 EA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Leeson
Model
121008.00
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 7211B |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 40FB28X1.000 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/