We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor L1322T is a 2 HP, 1725 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 145T frame (4.5 inch shaft height) and an Open Drip Proof (ODP) enclosure. It features a 115/230V dual-voltage configuration for flexible installation, a 1.15 service factor, and NEMA Design B performance. This foot-mounted (F1) motor is suitable for applications such as fans, blowers, and light industrial machinery, offering reliable operation at 60 Hz.
MODEL L1322T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$948.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
49
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
14.38 in
Phase
1
Power Factor
98
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115/208-230
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 35EE002X966 |
| Frame | 145T |
| Weight | 49. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/208-230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3532LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 778724 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3532LC |
| Elec. Spec | 35WGX966 |
| CD Diagram | CD0016A01 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35EE002 |
| Layout | 35LYEE002 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/22/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 12/26/2012 |
| Leads | 4#14 A PH, 3#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L1322T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35EE002X966 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/22/2009 | 32LC 4P OPEN HOR 145T | |
| 35E02X966 | BALDOR/WESTVILLE | 4/24/2007 | 32LC 4P OPEN HOR 145T | |
| 35E02X966 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 32LC 4P OPEN HOR 145T | |
| 35E02X966 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 32LC 4P OPEN HOR 145T | |
| 35EE002X966 | BALDOR/WESTVILLE | 1/1/0001 | 32LC 4P OPEN HOR 145T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | L1322T |
| SPEC. | 35EE002X966 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 115/208-230 |
| AMP | 20. 4/10. 3-10. 2 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 75. 5 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 10. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 14. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 34 Ohms A Ph / 1. 11 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 14 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 68°C |
| Locked-Rotor Torque | 16 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 80°C |
| Starting Current | 128 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 67 | 79 | 85 | 89 | 100 | 87 |
| Efficiency | 58 | 73. 1 | 75. 8 | 75. 9 | 74. 2 | 72. 7 | 74. 9 |
| Speed (RPM) | 1782 | 1767 | 1750 | 1729 | 1705 | 1693 | 1715 |
| Line Amperes | 11. 4 | 13. 4 | 16. 2 | 19. 8 | 24 | 25. 8 | 22. 3 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA034378 | SA 36D11-377 | 1 EA |
| RA030406 | RA 36D11-377 | 1 EA |
| EC1645A06SP | ELEC CAP, 645-774 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 13XF0832A08 | 8-32 X. 50 PAN HD, SLTD, TYPE F SCREW, ZIN | 2 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 182-4T | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| HA3101A23 | THRUBOLT 1/4-20 X 9. 625 DEMBY | 4 EA |
| SP5061A01 | MODEL 36 TYPE L, F1, SMALL CAP CAN | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LB1087 | LABEL, MANUAL RESET (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LC0008 | 1PH, DV, 7-LEAD, THERMAL, CONNECTION DIAGRAM | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-486 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1405A09SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
L1322T
Brand
Baldor
Model
L1322TM
| Brand | Rossi |
| Model | R000020923 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6313NR |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 7319BMUC3 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSHQC718-15KT-B5-HS6-P16 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/