We never sell your data to third parties
Baldor JM3158 is a 3 HP, 3450 RPM three-phase pump motor with a 56J NEMA frame and ODTF (Open Drip Proof, Totally Enclosed Fan Cooled) enclosure. Designed for close-coupled pump applications, it features a JM pump shaft and face with base, F1 foot mounting, and operates on 60 Hz. This motor is part of Baldor's pump motor line, built for reliable performance in demanding fluid handling systems.
MODEL JM3158
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$887.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
ODTF
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
42
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.72 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
208-230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35E065R286 |
| Frame | 56J |
| 42. 000 LB | |
| Multiplier | K |
| Enclosure | ODTF |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3524M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | W |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 735548 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3524M |
| Elec. Spec | 35WGR286 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | ODTF |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35E065 |
| Layout | 35LYE065 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/21/2007 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 2/28/2012 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JM3158
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35E065R286 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 24M 2P ODTF VER 56J DRIPCOVER & EXT FAN | |
| 35E065R286 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/23/2007 | 24M 2P ODTF VER 56J DRIPCOVER & EXT FAN |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JM3158 |
| SPEC. | 35E065R286 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 8. 5-8/4 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 80 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 8. 5 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | ODTF |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 16. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 5. 928 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 10. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 42°C |
| Locked-Rotor Torque | 14. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 50°C |
| Starting Current | 30. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 74 | 83 | 87 | 89 | 89 | 88 |
| Efficiency | 68. 6 | 78. 2 | 80. 7 | 81 | 79. 9 | 78. 1 | 80. 3 |
| Speed (RPM) | 3565 | 3520 | 3484 | 3444 | 3400 | 3346 | 3418 |
| Line Amperes | 1. 9 | 2. 5 | 3. 2 | 4 | 4. 9 | 5. 9 | 4. 5 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 16. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 5. 928 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 10. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 42°C |
| Locked-Rotor Torque | 14. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 50°C |
| Starting Current | 30. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 74 | 83 | 87 | 89 | 89 | 88 |
| Efficiency | 68. 6 | 78. 2 | 80. 7 | 81 | 79. 9 | 78. 1 | 80. 3 |
| Speed (RPM) | 3565 | 3520 | 3484 | 3444 | 3400 | 3346 | 3418 |
| Line Amperes | 1. 9 | 2. 5 | 3. 2 | 4 | 4. 9 | 5. 9 | 4. 5 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA018243 | SA 34K036-5464 | 1 EA |
| RA014398 | RA 34K036-5464 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 34EP3102A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3300A24SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| 34FH4002A03SP | IEC FH NO GREASER W/. 88 DIA SHAFT HOLE | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| WD4100A81 | CAPLUG BPF-7/8, FOR. 86-. 88 HOLE | 1 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| RM1010A01 | 35-968-1 VINYL CLS | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| HA3100A12 | THRUBOLT 10-32 X 7. 375 | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 34PA1002 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 34-171 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreBrand
Baldor
Model
CJM3158
| Brand | Harwal |
| Model | 20 x 30 x 06U41 |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/