We never sell your data to third parties
Baldor VL3513T is a 1.5 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 143TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face less base motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 115/230V at 60 Hz. Designed for applications like fans, blowers, and light industrial machinery, it provides reliable performance in various settings.
MODEL VL3513T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$859.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
41
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.29 in
Phase
1
Power Factor
85
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35Y522Y748G1 |
| Frame | 143TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3524L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 743145 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3524L |
| Elec. Spec | 35WGY748 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35Y522 |
| Layout | 35LYY522 |
| Frame | 143TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 12/4/2009 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 4/27/2012 |
| Leads | 4#16 A PH, 2#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VL3513T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35Y522Y748G1 | BALDOR/WESTVILLE | 12/4/2009 | 24L 2P TEFC VER 143TC | |
| 35Y522Y748G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/4/2009 | 24L 2P TEFC VER 143TC | |
| 35C003Y748 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 24L 2P TEFC VER 143TC | |
| 35C003Y748 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 24L 2P TEFC VER 143TC | |
| 35C003Y748 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 24L 2P TEFC VER 143TC |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | VL3513T |
| SPEC. | 35Y522Y748G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 16/8 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 143TC |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 70 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 8. 4 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Start Configuration | DOL |
|---|---|
| No-Load Current | 3. 9 Amps |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 58 Ohms A Ph / 1. 29 Ohms B Ph |
| Temp. Rise @ Rated Load | 80°C |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 90°C |
| Starting Current | 50 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 68 | 78 | 85 | 89 | 90 | 87 |
| Efficiency | 56 | 68 | 70 | 70 | 67 | 64 | 69. 5 |
| Speed (RPM) | 3560 | 3530 | 3490 | 3450 | 3395 | 3335 | 3430 |
| Line Amperes | 4. 3 | 5. 2 | 6. 3 | 8 | 9. 8 | 11. 8 | 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA040510 | SA 35C013Y748 | 1 EA |
| RA036394 | RA 35C013Y748 | 1 EA |
| EC1645A06SP | ELEC CAP, 645-774 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M02 | FREP TEFC 203 BRG W/O GRSR (RAISED FH MT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A33 | SPL FACE MTD EP -ENCL-205 BRG | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 35GS1030 | 35 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| SP5055A67 | MODEL 35 TYPE L STATIONARY SWITCH | 1 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| 35GS3001A02 | GASKET, CA. COVER, 5. 38 LONG. 06 CS301 | 1 EA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreBrand
Baldor
Model
VL3513T
Brand
Baldor
Model
VL3513-50
Brand
Baldor
Model
VL3513
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 324TTDBD6039 |
| Brand | HubCity |
| Model | 0220-07796 |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/