We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 113640.00 1.50 HP Jet Pump Motor, 1 phase, 3600 RPM, 115/208-230 V, 56J Frame, TEFC 1.50 HP Jet Pump Motor, 1 phase, 3600 RPM, 115/208-230 V, 56J Frame, TEFC
MODEL 113640.00
$446.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
17.0/8.5
Design code
L
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
72
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56J
Frame Length
7
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1.50
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
H
KW
1.1
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
80
Resistance main
1.32
RPM
3400 - 3600
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.44
Shaft type
J
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Automatic
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 113640.00
UPC: 691720012307 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: Jet Pump (JM/JP) Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 1.5 hp, 115/208 to 230 VAC, 17/8.5 A, 60 Hz, 1 ph, 3450 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56J Frame, 0.63 in Dia x 2.44 in L Shaft, Fixed CW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 2.25 ft-lb, Round/C-Face Footless/Flange Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.86 in L
Features:
- Keyed shafts made of carbon steel
- Threaded shafts made of 416 grade stainless steel
- Dual rotation key shaft motors only
- Quiet flow-through ventilation system
- Double sealed bearings on shaft end
- Terminal board provided for connections
- Locked shaft end bearings
- Automatic overload protection
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.86 in L |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 17/8.5 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless/Flange |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56J |
| Rotation | Fixed CW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 2.25 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 2.44 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Jet Pump (JM/JP) Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
Brand
Baldor
Model
JL1313A
Brand
Baldor
Model
CJL1313A
Brand
Baldor
Model
JL3513A
Brand
WEG
Model
00156OS1BJPR56J
| Brand | HKK Chain |
| Model | 240RL |
| Brand | Pramet |
| Model | 6931654 |
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | 202777 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | A26 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | GFRST15GYB |
| Brand | Bestorq |
| Model | 6/CX136 |
| Brand | Timken |
| Model | L281146-90024 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/