We never sell your data to third parties
Baldor L3513 is a 1.5 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a 56/56H NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It operates on 115/230V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for applications such as fans, blowers, and light industrial machinery. This motor utilizes Class F insulation and a NEMA Design B configuration for reliable performance.
MODEL L3513
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$801.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56/56H
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
41
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
12.91 in
Phase
1
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35J383Y748 |
| Frame | 56/56H |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3524L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AG |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 738003 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3524L |
| Elec. Spec | 35WGY748 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35J383 |
| Layout | 35LYJ383 |
| Frame | 56/56H |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/22/2007 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 3/16/2012 |
| Leads | 4#16 A PH, 2#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L3513
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35J383Y748 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 24L 2P TEFC HOR 56H | |
| 35J383Y748 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/23/2007 | 24L 2P TEFC HOR 56H |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | L3513 |
| SPEC. | 35J383Y748 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 16/8 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56/56H |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 70 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 8. 4 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 25 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 5. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 58 Ohms A Ph / 1. 29 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 80°C |
| Locked-Rotor Torque | 6. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 90°C |
| Starting Current | 50 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 68 | 78 | 85 | 89 | 90 | 87 |
| Efficiency | 56 | 68 | 70 | 70 | 67 | 64 | 69. 5 |
| Speed (RPM) | 3560 | 3530 | 3490 | 3450 | 3395 | 3335 | 3430 |
| Line Amperes | 4. 3 | 5. 2 | 6. 3 | 8 | 9. 8 | 11. 8 | 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA023783 | SA 35E08Y989 | 1 EA |
| RA019833 | RA 35E08Y989 | 1 EA |
| OC3040F09SP | CYL OIL CAP 40MFD/370V | 1 EA |
| EC1850A06SP | ELEC CAP 115V 2. 0 X 4. 3 X | 1 EA |
| WD3006A01 | RSS-2-103JT 2W 10K RES. METAL OXIDE 5% | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M02 | FREP TEFC 203 BRG W/O GRSR (RAISED FH MT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 35CB3801SP | CAPACITOR COVER, CAST | 1 EA |
| NS2501A02 | INSULATOR, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| HA7010 | CAPACITOR RETENTION CLAMP | 1 EA |
| 34GS3002 | GASKET, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A02SP | STD PU ENDPLATE-ENCL-205 BRG LESS GREASE | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 4 EA |
| HA3100A22 | THRUBOLT 10-32 X 10. 125 | 4 EA |
| HA4067A01 | PUSH IN DRAIN FITTING (BLACK) | 1 EA |
| HA4067A01 | PUSH IN DRAIN FITTING (BLACK) | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| SP5181A01 | MODEL 35 LC TORQ STAT SWITCH LEAD ASSY | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001 | CONN LABEL TYPE L, 6 LEAD, DUAL VOLTS, R | 1 EA |
| NP1372L | ALUM UL CSA CE CC | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreBrand
Baldor
Model
L3513-50
Brand
Baldor
Model
L3513M
Brand
Baldor
Model
L3513T
Brand
Baldor
Model
L3513
Brand
Leeson
Model
110094.00
Brand
WEG
Model
00156ES1BD56
| Brand | Boston Gear |
| Model | PL5090-040-0801-09.5 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/