We never sell your data to third parties
Baldor CJL1313A is a 1.5 horsepower, 3450 RPM single-phase open drip-proof (ODP) motor designed for jet pump applications. It features a 56J NEMA frame with a stainless steel threaded shaft for direct pump coupling, operates on 115/230V at 60 Hz, and includes a 1.15 service factor. This motor is part of Baldor's pump motor line, built for reliable water system operation in residential and light commercial settings.
MODEL CJL1313A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$751.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
37
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.89 in
Phase
1
Power Factor
95
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.3
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Fixed Opposite Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34F532X598 |
| Frame | 56J |
| Weight | 37. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3432LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | P |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 726400 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3432LC |
| Elec. Spec | 34WGX598 |
| CD Diagram | CD0769 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34F532 |
| Layout | 34LYF532 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | FOS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 1/4/2012 |
| Leads | 4#16 A&J, 1#18 B PH, 1#14 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CJL1313A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34F532X598 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 32LC 2P OPEN HOR 56J ATO DRIPCOVER |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | CJL1313A |
| SPEC. | 34F532X598 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 13/6. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 30 |
| CODE | H |
| DES | - |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 78. 5 |
| PF | 95 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
| SFA 17/8. 5 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 65 Amps |
| Break-Down Torque | 6. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 58 Ohms A Ph / 1. 44 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 38°C |
| Locked-Rotor Torque | 6. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 43. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 81 | 90 | 93 | 95 | 95 | 95 | 95 |
| Efficiency | 60. 5 | 76. 2 | 77. 7 | 78. 5 | 77. 2 | 75. 3 | 76. 8 |
| Speed (RPM) | 3566 | 3534 | 3498 | 3455 | 3403 | 3343 | 3391 |
| Line Amperes | 2. 45 | 3. 65 | 5 | 6. 5 | 8. 25 | 10. 25 | 8. 65 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA043977 | SA 34F532X598 | 1 EA |
| RA039435 | RA 34F532X598 | 1 EA |
| OC3050C09 | CYL OIL CAP 50MFD/240V | 1 EA |
| EC1540A06SP | ELEC CAP, 540-648 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| WD4100A01 | DP-875 HEYCO PLUG OR 62MP0875 MICRO PLAS | 1 EA |
| 34EP3202A02 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| NS2501A02 | INSULATOR, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| 34CB3801 | CAPACITOR BOX, DIE CAST | 1 EA |
| 51XB1214A08 | 12-14 X 1/2HX WS SL SR TYBX | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3401A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34AD2000 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34FH4500A02P | DRIPCOVER, MODEL 34 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34CB4501SP | TERMINAL BOX LID, STAMPED X (PLATED) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| RM1010A01 | 35-968-1 VINYL CLS | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| LB1009 | LABEL, ROTATION DIRECTION (ON ROLLS) | 1 EA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| SP5068A03 | 34LC TERM PANEL STAT SWITCH #E-6' AND #O | 1 EA |
| HA3100A21 | THRUBOLT 10-32 X 9. 937 | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0546 | CONNECTION LABEL, DV, FIX, W&W/O TP, TER | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreBrand
Leeson
Model
113640.00
Brand
Baldor
Model
JL1313A
Brand
Baldor
Model
JL3513A
Brand
WEG
Model
00156OS1BJPR56J
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6209ZZNR |
| Brand | Harwal |
| Model | 140 x 160 x 12U41 |
| Brand | Pyramex |
| Model | RVHL2910XL |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/