We never sell your data to third parties
Baldor EJMM3311T is a 7.5 HP, 1770 RPM three-phase pump motor with a 213JM NEMA frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for close-coupled pump applications, this motor features a JM pump shaft and face with base for direct mounting. It operates on 60 Hz power with a standard NEMA Design B configuration, suitable for centrifugal and other industrial pump drives requiring reliable performance.
MODEL EJMM3311T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,029.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
213JM
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
120
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.19 in
Phase
3
Power Factor
79
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37F784S520G1 |
| Frame | 213JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3733M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3733M |
| Elec. Spec | 37WGS520 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37F784 |
| Layout | 37LYF784 |
| Frame | 213JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 5/7/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJMM3311T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37F784S520G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/7/2010 | 33M 4P OPSB HOR 213JM SUPER-E | |
| 37F784S186G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/27/2007 | 33M 4P OPSB HOR 213JM SUPER-E | |
| 37F784T863 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/21/2005 | 32M 4P OPSB HOR 213JM SUPER-E | |
| 37F784Y663 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/5/2005 | 32M 4P OPSB HOR 213JM SUPER-E | |
| 37F784T863 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/22/2005 | 32M 4P OPSB HOR 213JM SUPER-E | |
| 37F784Y663 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/31/2002 | 32M 4P OPSB HOR 213JM SUPER-E | |
| 37F784X635 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35M 4P OPEN HOR 213JM SUPER-E | |
| 37F784X635 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 35M 4P OPEN HOR 213JM SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJMM3311T |
| SPEC. | 37F784S520G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 19. 4/9. 7 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 213JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91 |
| PF | 79 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPSB |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 17 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 67 Amps |
| Break-Down Torque | 67. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 5572 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 31. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 35°C |
| Locked-Rotor Torque | 40 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 43°C |
| Starting Current | 68. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 40 | 62 | 73 | 79 | 82 | 83 | 81 |
| Efficiency | 85. 6 | 90. 5 | 91. 4 | 91. 2 | 90. 4 | 89. 1 | 90. 7 |
| Speed (RPM) | 1792. 9 | 1786. 8 | 1778. 7 | 1771. 9 | 1762. 9 | 1751. 6 | 1766 |
| Line Amperes | 5. 16 | 6. 29 | 7. 88 | 9. 72 | 11. 8 | 14. 2 | 11 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 17 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 67 Amps |
| Break-Down Torque | 67. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 5572 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 31. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 35°C |
| Locked-Rotor Torque | 40 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 43°C |
| Starting Current | 68. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 40 | 62 | 73 | 79 | 82 | 83 | 81 |
| Efficiency | 85. 6 | 90. 5 | 91. 4 | 91. 2 | 90. 4 | 89. 1 | 90. 7 |
| Speed (RPM) | 1792. 9 | 1786. 8 | 1778. 7 | 1771. 9 | 1762. 9 | 1751. 6 | 1766 |
| Line Amperes | 5. 16 | 6. 29 | 7. 88 | 9. 72 | 11. 8 | 14. 2 | 11 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194596 | SA 37F784S520G1 | 1 EA |
| RA182182 | RA 37F784S520G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3200A31 | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA |
| HA1104A01 | RODENT SCREEN 37 FRAME 206 BRG FRONT END | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3401A11 | PUEP 309 BRG W/METAL SLINGER, GRS & RELI | 1 EA |
| HA1222 | RODENT SCREEN - 37 C-FACE MOTORS | 4 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA2009A02 | SLINGER MODEL 37 PUMP MOTORS-2. 75 DIA. A | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| HA3104A39 | THRUBOLT-5/16-18 X 12. 250 | 4 EA |
| 37AD2001A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 2 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
Baldor
Model
EJMM3311T
Brand
Baldor
Model
EJMM3311T-5
| Brand | Bando |
| Model | 800-KPS14M-1400 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | R222 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/