We never sell your data to third parties
Baldor EM3581T is a 1 HP, 1760 RPM, 3-phase NEMA Premium Super-E motor with a 143T frame (3.5" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors, it features a 1.15 service factor, operates on 208-230/460V at 60 Hz, and uses F1 (foot mounted) configuration with Class F insulation.
MODEL EM3581T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,080.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143T
Frame Material
Iron
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
51
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.54 in
Phase
3
Power Factor
67
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 05C001X122G1 |
| Frame | 143T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0519M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783715 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0519M |
| Elec. Spec | 05WGX122 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05C001 |
| Layout | 05LYC001 |
| Frame | 143T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3581T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05C001X122G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/4/2010 | 19M 4P TEFC HOR 143T SUPER-E | |
| 05C001X014E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/29/2007 | 24M 4P TEFC HOR 143T SUPER-E | |
| 05C001W706E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/10/2006 | 24M 4P TEFC HOR 143T SUPER-E | |
| 05C01W52E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 24M 4P TEFC HOR 143T SUPER-E | |
| 05C01W52E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 24M 4P TEFC HOR 143T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3581T |
| SPEC. | 05C001X122G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 3. 1-3/1. 5 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 143T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 3. 1 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 97 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1 Amps |
| Break-Down Torque | 12. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 16. 05 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 16 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 30°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 49 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 36°C |
| Starting Current | 12. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 49 | 62 | 71 | 77 | 80 | 75 |
| Efficiency | 72. 2 | 82. 1 | 84. 8 | 85. 6 | 85. 3 | 84. 4 | 85. 4 |
| Speed (RPM) | 1790. 9 | 1781. 2 | 1771. 5 | 1760. 7 | 1749. 1 | 1736. 6 | 1754 |
| Line Amperes | 1. 05 | 1. 15 | 1. 33 | 1. 54 | 1. 79 | 2. 07 | 1. 69 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201056 | SA 05C001X122G1 | 1 EA |
| RA188361 | RA 05C001X122G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 06CB3000 | CONDUIT BOX CAST | 1 EA |
| 06GS1000 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B02 | BRASS CUP WASHER W/GROUND SYMBOL TAB, | 1 EA |
| 35EP1100A02 | FR ENDPLATE, TEFC W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP1102A02 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA3100A37 | THRUBOLT 10-32 X 8. 500 | 4 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A02SP | IEC FH W/GREASER - W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 06CB3500 | CONDUIT BOX LID - ALUMINUM DIE CAST | 1 EA |
| 06GS1001 | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-1300 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3546T-8
Brand
Baldor
Model
EM3583T
Brand
Baldor
Model
EM3546
Brand
Baldor
Model
35AA001G004G1
Brand
Baldor
Model
EM3207T
Brand
Baldor
Model
35AA001G004G1
Brand
Baldor
Model
EM3554T
Brand
Baldor
Model
VEM3554T
Brand
WEG
Model
00158ET3E145T-W22
Brand
Leeson
Model
121066.00
Brand
WEG
Model
00118ET3E143T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3584T
Brand
Baldor
Model
VEM3584T
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/