We never sell your data to third parties
WEG 00118ET3H143T-W22 is a 1 HP, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 143T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 575V, 60Hz power and features cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and IEEE 841 vibration levels. It is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and is certified for Class I Division 2 hazardous locations.
MODEL 00118ET3H143T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$487.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143/5T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 94 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 1. 13 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 0. 648 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 4 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 1. 13 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreBrand
Baldor
Model
35AA001G004G1
Brand
Baldor
Model
EM3554T
Brand
Baldor
Model
VEM3554T
Brand
WEG
Model
00158ET3E145T-W22
Brand
Leeson
Model
121066.00
Brand
WEG
Model
00118ET3E143T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3581T
Brand
Baldor
Model
EM3584T
| Brand | WEG |
| Model | 00309ET3YAL132M-W22 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FH205-15-AP |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more