We never sell your data to third parties
WEG 00158ET3E145T-W22 is a 1.5 HP, 1800 RPM, NEMA Premium Efficiency (IE3) three-phase motor in a 145T frame. This W22 severe duty TEFC motor features a 208-230/460V dual voltage rating, 60 Hz operation, and a 1.15 service factor. Constructed with a cast iron frame and IP55 enclosure, it is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, and suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00158ET3E145T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$510.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
143/5T
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 43 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 4. 36-4. 04/2. 02 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 2. 10/1. 05 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 3 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 4. 36-4. 04/2. 02 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreBrand
Baldor
Model
35AA001G004G1
Brand
Baldor
Model
EM3554T
Brand
Baldor
Model
VEM3554T
Brand
Leeson
Model
121066.00
Brand
WEG
Model
00118ET3E143T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3581T
Brand
Baldor
Model
EM3584T
Brand
Baldor
Model
VEM3584T
| Brand | Stearns |
| Model | 903100400 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more