We never sell your data to third parties
WEG 00512ST3QIE215T-W22 is a 5HP, 1200RPM, three-phase severe duty motor with NEMA Premium (IE3) efficiency. This W22 platform motor features a 215T cast iron frame, 460V voltage rating, and TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure. It is designed to IEEE 841 standards for severe duty applications, offering Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00512ST3QIE215T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,704.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
213/5T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 1 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 6. 83 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 76 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 3. 75 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 6. 83 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP83768T-4
| Brand | NTN Bearing |
| Model | HH221449V1 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more