We never sell your data to third parties
WEG 04018ST3QIE324TC-W22 is a 40 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor. This IEEE 841 compliant motor features a 324TC frame with C-face mount, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and 460V 60Hz operation. The W22 product line construction includes cast iron frame, Class F insulation, 1.15 service factor, and is rated for Class I Division 2 hazardous locations. It is designed for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 04018ST3QIE324TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,376.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
324/6T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 117 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 324/6T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 48. 2 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 20. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 324/6T |
| Full Load Amps | 48. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreBrand
Baldor
Model
CECP84110T-4
| Brand | Rexnord |
| Model | 701-00006-032 |
| Brand | Siemens Motors |
| Model | 1LE22212AD213AA3 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more