We never sell your data to third parties
Baldor CECP84110T-4 is a 40 HP, 1770 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 324TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a five-year warranty. Its cast iron construction and C-face mounting make it suitable for demanding applications in pumps, fans, and compressors within harsh industrial environments.
MODEL CECP84110T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$9,043.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
324TC
Frame Material
Iron
HP
40
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
600
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
30.74 in
Phase
3
Power Factor
86
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 40 HP |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 2 |
| Specification Number | 12G375Y570 |
| Frame | 324TC |
| Weight | 638. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1260M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1260M |
| Elec. Spec | 12WGY570 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12G375 |
| Layout | 12LYG375 |
| Frame | 324TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/24/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CECP84110T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12G375Y570 | BALDOR/COLUMBUS | 8/27/2012 | 60M 4P TEFC HOR 324TC IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 12E920Y570 | BALDOR/COLUMBUS | 5/16/2012 | 60M 4P TEFC HOR 324TC IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 12E920X730 | BALDOR/COLUMBUS | 8/17/2006 | 60M 4P TEFC HOR 324TC IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 12S053X286G1 | BALDOR/COLUMBUS | 1/17/2001 | 60M 4P TEFC HOR 324TC CHEM PROC SP#32-8 |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | CECP84110T-4 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 12G375Y570 |
| CC | 010A |
| FRAME | 324TC |
| S/N | |
| HP | 40 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1770 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6312 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 46 |
| MOTOR WEIGHT | 600 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 9. 1 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 1 |
| # OF ROTOR BARS | 40 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 93. 0 |
| # OF STATOR SLOTS | 48 |
| PF | 85 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 118 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 16 Amps |
| Break-Down Torque | 367 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 141 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 139 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 51°C |
| Locked-Rotor Torque | 204 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 62°C |
| Starting Current | 306 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 52 | 74 | 83 | 86 | 87 | 87 | 87 |
| Efficiency | 92. 6 | 95 | 95. 3 | 94. 6 | 94. 4 | 93. 2 | 94. 5 |
| Speed (RPM) | 1795 | 1789 | 1783 | 1778 | 1771 | 1763 | 1774 |
| Line Amperes | 19. 4 | 26. 5 | 35. 6 | 46. 2 | 56. 8 | 71. 7 | 52. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA250091 | SA 12G375Y570 | 1 EA | |
| RA236951 | RA 12G375Y570 | 1 EA | |
| 09FN3001C03 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA | |
| WD1000B19 | TERMINAL BURNDY L250HP | 1 EA | |
| 10XN3816K08 | 3/8-16 X. 50 HEX HD CAP SCREW GRADE 5 | 1 EA | |
| 10CB1000A04P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| HA3400A32 | STUD, 1/2-13 X 7. 38 | 4 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HA4017A11 | 1/8 X 2. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A55 | INPRO/SEAL #1698-A-M0022-0 VBXX 312 BRG/ | 1 EA | |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 12EP1105A99P | PU EP, MACH, PLS, INPRO W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A55 | INPRO/SEAL #1698-A-M0022-0 VBXX 312 BRG/ | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 12FH1002A15P | FAN COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA | |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA | |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 033 EA | |
| MJ5002A01 | SILICON RUBBER SEALANT, 732CL 10. 3 OZ TU | 0. 025 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| WD1000B48 | TERMINAL, BURNDY YAV8C-L3 | 3 EA | |
| 12EP1111A02GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER & RELIA | 1 EA | |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 08 GA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA | |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA | |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
CECP84110T-5
Brand
Baldor
Model
CECP84110T-4
Brand
WEG
Model
04018ST3QIE324TC-W22
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSHQCWD726-150KC-B5-LS1-P23 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSF7240-20KCT-B5-JS3 |
| Brand | StrongHold |
| Model | 63-361-MT-BFD |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSHF732V-60K-B5-HS1-P31 |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/