We never sell your data to third parties
Marathon U1869A 7-1/2 HP, 1765 RPM three-phase general purpose motor with a 213TV NEMA frame and Totally Enclosed Air Over (TEAO) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for applications where cooling is provided by the driven equipment's airstream, such as fans and blowers.
MODEL U1869A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,632.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
213T
HP
7-1/2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 4-Pole Severe/Continuous-Duty Low Voltage, Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 7-1/2 hp, 230/460 VAC, 19.2/9.6 A, 60 Hz Frequency, 3 ph, 1765 rpm Speed, 1 Speed, TEAO/IP55 Enclosure, 213TV Frame, 1-3/8 in Dia x 3.38 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 22.3 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 17.51 in W x 15.29 in D x 12.83 in H Dimensions
Features:
- Bearing current protection
- MAX GUARD class F insulation system
- Blue Chip quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-3/8 in Dia x 3.38 in L Extension |
| Torque Rating | 22.3 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 7-1/2 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 213TV |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | TEAO/IP55 |
| Speed | 1765 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 19.2/9.6 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 17.51 in W x 15.29 in D x 12.83 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Severe/Continuous-Duty Low Voltage |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA1P11AE221GAA009 |
| Brand | Harwal |
| Model | 105 x 125 x 10U41 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 49-8BK-BU |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more