We never sell your data to third parties
WEG 04036ST3QIE324TS-W22 is a 40 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency severe duty three-phase motor. This IEEE 841 compliant motor features a 324TS frame, 460V 60Hz rating, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 cast iron construction. The W22 product line motor is designed for severe duty applications with Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 04036ST3QIE324TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,722.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
324/6TS
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 3 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 324/6TS |
| RPM | 3555 |
| Full Load Amps | 45. 8 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 78 dB(A) |
| No load current | 12. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 324/6TS |
| Full Load Amps | 45. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84109T-4
Brand
Baldor
Model
CECP84109T-4
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more