We never sell your data to third parties
WEG .5012ES3EB56CFL standard efficiency TEFC three-phase motor, 0.5 HP, 1160 RPM, 208-230/460V, 60 Hz. B56 frame with footless C-face (56CFL) mount. Rolled steel construction, Class F insulation, and ball bearings. Suitable for general-purpose industrial applications requiring a compact, footless C-face design.
MODEL .5012ES3EB56CFL
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$347.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
B56
HP
0.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 0. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 23 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | B56 |
| RPM | 1160 |
| Full Load Amps | 2. 40-2. 60/1. 30 A |
| Efficiency (100%) | 70. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 51 |
| Insulation | F |
| Noise | --- |
| No load current | 2. 30/1. 15 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 3 |
| Output HP | 0. 5 HP |
|---|---|
| Frame | B56 |
| Full Load Amps | 2. 40-2. 60/1. 30 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreBrand
Baldor
Model
VM3539
Brand
Leeson
Model
110163.00
| Brand | PEER Bearing |
| Model | UCFT210-31 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more