We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor M3539 is a 0.5 HP, 1140 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 56 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for applications like pumps, fans, and conveyors, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. This foot-mounted (F1) motor is built for reliable industrial use.
MODEL M3539
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$693.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
0.5
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
24
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
11.35 in
Phase
3
Power Factor
55
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Output | . 5 |
|---|---|
| RPM | 1140 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 34A61-5884 |
| Frame | 56 |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3418M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | N |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 587358 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3418M |
| Elec. Spec | 34WG5884 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34A061 |
| Layout | 34LYA061 |
| Frame | 56 |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 3/23/2011 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M3539
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34A61-5884 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/3/2010 | 18M 6P TEFC HOR 56 | |
| 34A61-5884 | BALDOR/WESTVILLE | 3/3/2010 | 18M 6P TEFC HOR 56 | |
| 34-2083-5884G1 | BALDOR/WESTVILLE | 4/3/2008 | 18M 6P TEFC HOR 56C CHEM SERV SP. #32-2 |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M3539 |
| SPEC. | 34A61-5884 |
| HP | . 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 2. 4/1. 2 |
| RPM | 1140 |
| FRAME | 56 |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 25 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 72 |
| PF | 55 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 2. 7 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 2. 6/1. 3 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 95 Amps |
| Break-Down Torque | 7. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 39. 6 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Locked-Rotor Torque | 6. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 77°C |
| Starting Current | 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 20 | 34 | 45 | 55 | 62 | 68 | 62 |
| Efficiency | 48 | 63 | 67 | 72 | 72 | 71 | 72 |
| Speed (RPM) | 1185 | 1170 | 1155 | 1140 | 1120 | 1100 | 1120 |
| Line Amperes | 0. 95 | 1 | 1. 1 | 1. 2 | 1. 3 | 1. 5 | 1. 3 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 7. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 9. 51 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Locked-Rotor Torque | 6. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 77°C |
| Starting Current | 10 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 27 | 38 | 48 | 54 | 61 | 64 | 61 |
| Efficiency | 47. 9 | 63. 1 | 67. 3 | 72 | 72. 2 | 71 | 72. 2 |
| Speed (RPM) | 1185 | 1170 | 1155 | 1140 | 1120 | 1100 | 1120 |
| Line Amperes | 1. 9 | 2 | 2. 2 | 2. 4 | 2. 6 | 3 | 2. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA009782 | SA 34A61-3848 | 1 EA |
| RA006227 | RA 34A61-3848 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 34EP3102A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3102A02SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| 34FH4002A01 | IEC FH NO GREASER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| HA3100A12 | THRUBOLT 10-32 X 7. 375 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1172A01 | CUSTOM MTR CARTON LABEL LASER PRINTER | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LC0044 | CONNECTION DIAGRAM | 1 EA |
| NP1372L | ALUM UL CSA CE CC | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
M3539-TP
Brand
Baldor
Model
M3539-5
Brand
Baldor
Model
M3539
| Brand | LS Electric |
| Model | LSLV2500H100-4COFD(PLUS) |
| Brand | Dixon |
| Model | BBV150DTW |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2/5V630 |
| Brand | Modicon |
| Model | BMXDDI6402K |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | K30-2-02750 |
| Brand | SealMaster |
| Model | 711402 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/