We never sell your data to third parties
WEG 00136ES1BOLD56 is a 1 horsepower, 3600 RPM, single-phase TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) motor. It operates on 115/208-230V, 60Hz power and features a NEMA 56 rolled steel frame. This general purpose motor includes manual overload protection (OL suffix) and is designed for applications requiring a durable, fan-cooled enclosure. It offers a 1.15 service factor and is suitable for a wide range of industrial and commercial equipment.
MODEL 00136ES1BOLD56
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$231.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
D56
HP
1
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115/208-230
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1. 48 lb. ft |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Frame | D56 |
| RPM | 3500 |
| Full Load Amps | 12. 8/6. 40-6. 40 A |
| Efficiency (100%) | 67. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 75 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 9. 00/4. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | D56 |
| Full Load Amps | 12. 8/6. 40-6. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | 30285489 |
| Brand | BISON |
| Model | P151-201-4245 |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BC4N075V5D |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more