We never sell your data to third parties
WEG 00512ET3E215T-W22 is a 5HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor in a 215T frame. This W22 series TEFC motor features a cast iron construction, IP55 enclosure, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability for use with variable frequency drives. The motor includes Class F insulation, a 1.
MODEL 00512ET3E215T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,202.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 76 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 7. 50/3. 75 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
Brand
Baldor
Model
EM3708T
Brand
Baldor
Model
EM3768T
Brand
Baldor
Model
ECP3768T-4