We never sell your data to third parties
Baldor ECP3768T-4 is a 5 HP, 1160 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 215T frame (5.25" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor operates on 460V at 60 Hz, features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater treatment, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL ECP3768T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,365.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Frame Material
Iron
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
1800 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
227
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
19.49 in
Phase
3
Power Factor
72
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
460
| Output | 5 HP |
|---|---|
| RPM | 1160 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07K374X897G1 |
| Frame | 215T |
| Weight | 227. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 0748M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0748M |
| Elec. Spec | 07WGX897 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07K374 |
| Layout | 07LYK374 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 7/13/2007 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP3768T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07K374X897G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/20/2007 | 48M 6P TEFC HOR 215T CHEM PROC SP#32-6 | |
| 07K374W673G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/13/2006 | 44M 6P TEFC HOR 215T CHEM PROC SP#32-6 | |
| 07H003W673 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/15/2001 | 44M 6P TEFC HOR 215T CHEM PROC SP#32-6 | |
| 07H729W673 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 44M 6P TEFC HOR 215T CHEM PROC S. P. #32-6 | |
| 07H729W673 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 44M 6P TEFC HOR 215T CHEM PROC S. P. #32-6 |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP3768T-4 |
| SPEC. | 07K374X897G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 7. 3 |
| RPM | 1160 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 90. 2 |
| PF | 72 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6307 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 95 Amps |
| Break-Down Torque | 83. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 58 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 50. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 56. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 57°C |
| Starting Current | 56. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 51 | 63 | 70 | 74 | 76 | 72 |
| Efficiency | 85. 2 | 90. 2 | 90. 9 | 90. 6 | 89. 6 | 88. 1 | 90 |
| Speed (RPM) | 1191 | 1183 | 1175 | 1166 | 1157 | 1144 | 1161 |
| Line Amperes | 4. 28 | 5. 04 | 6. 12 | 7. 34 | 8. 83 | 10. 5 | 8. 23 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 95 Amps |
| Break-Down Torque | 83. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 58 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 50. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 56. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 57°C |
| Starting Current | 56. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 51 | 63 | 70 | 74 | 76 | 72 |
| Efficiency | 85. 2 | 90. 2 | 90. 9 | 90. 6 | 89. 6 | 88. 1 | 90 |
| Speed (RPM) | 1191 | 1183 | 1175 | 1166 | 1157 | 1144 | 1161 |
| Line Amperes | 4. 28 | 5. 04 | 6. 12 | 7. 34 | 8. 83 | 10. 5 | 8. 23 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA160723 | SA 07K374X897G1 | 1 EA |
| RA149308 | RA 07K374X897G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB1001A03G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1017 | LEAD SEPERATOR GASKET MODEL 307 1/8' THK | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 37EP1101C43G | TEFC 307 BRG, GRSR, RELIEF, . 25-20 FH TAPS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1101A32G | PU ENDPLATE MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1001A01G | SPL FAN HOUSING, 307, W/GREASER, GRAY EP | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 09CB1504A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 09GS1001A01SP | GASKET, BOX LID, 1/8 THICK BLACK NEOPREN | 1 EA |
| 10XF2520A12 | 1/4-20 X 3/4 HX HD TYPE F | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW4600B33 | V-RING SLINGER 1. 375 X 1. 890 X 0. 350 | 1 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 036 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 37-1304 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP3769T-4
Brand
Baldor
Model
ECP3768T-4
Brand
Baldor
Model
ECP4114T
Brand
Baldor
Model
ECP3768T
Brand
Baldor
Model
ECP3768T-5
Brand
Baldor
Model
EM3708T
Brand
WEG
Model
00512ET3E215T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3768T
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 286THFCD19101 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | F872BF-20K-B9-M8 |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/