We never sell your data to third parties
WEG 00156ES1BD56 is a 1.5 HP, 3600 RPM, single-phase, standard efficiency motor with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It features a 115/208-230V dual voltage rating, 60 Hz operation, and a NEMA 56 rolled steel frame. This general-purpose motor is designed for applications requiring a durable, fan-cooled design with a 1.15 service factor and Class F insulation system.
MODEL 00156ES1BD56
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
D56
HP
1.5
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115/208-230
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 23 lb. ft |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Frame | D56 |
| RPM | 3480 |
| Full Load Amps | 17. 1/8. 80-8. 55 A |
| Efficiency (100%) | 70. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 10. 8/5. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 8 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | D56 |
| Full Load Amps | 17. 1/8. 80-8. 55 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreBrand
Leeson
Model
110094.00
Brand
Baldor
Model
L3513
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 720-8M-25 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more