We never sell your data to third parties
WEG 40018OP3G447/9T is a 400 horsepower, 1800 RPM, three-phase AC motor with an Open Drip Proof (ODP) enclosure and high efficiency rating. This motor features a 447/9T NEMA frame, operates on 460V at 60Hz, and is constructed for general-purpose industrial applications. The ODP design allows for ventilation while providing basic protection against falling liquids and solids.
MODEL 40018OP3G447/9T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
447/9T
HP
400
Hz
60
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 400 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1164 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 443 A |
| Efficiency (100%) | 95. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 77 dB(A) |
| No load current | 122 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 7 |
| Output HP | 400 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9T |
| Full Load Amps | 443 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM25404T-4
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 1280PLT8M36 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | 30220272 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1326AB-B430E-M2K4LS |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more