We never sell your data to third parties
Baldor EM25404T-4 is a 400 HP, 1780 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 449T frame (11-inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding industrial applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation and NEMA Design B torque characteristics.
MODEL EM25404T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$39,579.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
DP
Frame
449T
Frame Material
Iron
HP
400
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
2799
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
48.12 in
Phase
3
Power Factor
89
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
3.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Enclosure | DP |
| Frame | 449T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 400.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals |
CSA EEV CCSA US |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Current @ Voltage | 437.000 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 96.2 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 437.0 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | F |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 12 @ 1 AWG |
| Motor Type | A44140M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 48.12 IN |
| Power Factor | 89 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 3.375 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1780 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Wye Start - Delta Run |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreBrand
WEG
Model
40018OP3G447/9T
| Brand | NTN Bearing |
| Model | JELPL-1.3/16 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 132449.00 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA7P53AE251GAA009 |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/