We never sell your data to third parties
WEG 00109ET3E182T-W22 is a 1 HP, 900 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 182T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is rated for 208-230/460V, 60Hz operation. It is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and meets IEEE 841 vibration standards for harsh industrial environments.
MODEL 00109ET3E182T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$965.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182/4T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
875
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 5. 92 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 875 |
| Full Load Amps | 5. 09-4. 60/2. 30 A |
| Efficiency (100%) | 78. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 52 |
| Insulation | F |
| Noise | 50 dB(A) |
| No load current | 3. 40/1. 70 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 0 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 5. 09-4. 60/2. 30 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP3687T-4
| Brand | WEG |
| Model | 04018ET3H324TC-W22 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more