We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ECP3687T-4 is a 1 HP, 870 RPM three-phase severe duty motor with a NEMA 182T frame (4.5 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL ECP3687T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,917.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182T
Frame Material
Iron
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
1350 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
103
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
8
Overall Length
15.93 in
Phase
3
Power Factor
57
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
850
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
900
Voltage
460
| Output | 1 HP |
|---|---|
| RPM | 850 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 06H483W491G1 |
| Frame | 182T |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 08 |
| Class | STOCK |
| Type | 0628M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | H |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 782749 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0628M |
| Elec. Spec | 06WGW491 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 06H483 |
| Layout | 06LYH483 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 08 |
| Created Date | 1/4/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/25/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP3687T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 06H483W491G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/9/2011 | 28M 8P TEFC HOR 182T CHEM PROC S/P#32-6 |
| Nameplate No. | NP2134E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP3687T-4 |
| SPEC. | 06H483W491G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 2 |
| RPM | 850 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 78. 5 |
| PF | 57 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 17 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 14. 7 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 12 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 54°C |
| Locked-Rotor Torque | 12. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 63°C |
| Starting Current | 9. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 25 | 38 | 48 | 59 | 63 | 67 | 61 |
| Efficiency | 61. 9 | 74. 1 | 78. 4 | 79. 8 | 79. 8 | 78. 8 | 79. 8 |
| Speed (RPM) | 891 | 882 | 873 | 864 | 853 | 841 | 857 |
| Line Amperes | 1. 6 | 1. 7 | 1. 9 | 2 | 2. 3 | 2. 6 | 2. 18 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA214659 | SA 06H483W491G1 | 1 EA |
| RA201862 | RA 06H483W491G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 06CB1000A02G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1016 | LEAD SEPARATOR GASKET - 305/306 C. P. MOTO | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 36EP1100B72G | FREP 6206, GRSR, RLF, . 25-20 FH HOLES, DRAIN | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 36EP1100A29G | PU ENDPLATE MACH, GRAY | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HA3101A34 | THRUBOLT- 1/4-20 X 10. 375 | 4 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 06FH1004A01G | FAN HOUSING MACH, W/GRAY EPOXY | 1 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 3 EA |
| 06CB1502A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 06GS1003 | GASKET, KOBX LID, 1/8' THICK BLACK NEOPR | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HA1005A22 | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, GM | 1 EA |
| HW4600B36SP | V-RING SLINGER 1. 188 X 1. 690 X 0. 240 | 1 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A04SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 906 ID W/KEY | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 028 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2134E | SS CP SUPER-E UL CSA CC REV MTG | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
WEG
Model
00109ET3E182T-W22
| Brand | Superlok |
| Model | SBHUI-16 |
| Brand | Coilhose |
| Model | PFE51500TR |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 10/3VX400 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-847612 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/