We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00136ET3H143T-W22 is a 1 HP, 3600 RPM, three-phase motor with a 575V rating and a 143T NEMA frame. This W22 Premium Efficiency motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and meets NEMA Premium (IE3) efficiency standards. It is designed for severe duty applications with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00136ET3H143T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$498.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143/5T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1. 48 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 3495 |
| Full Load Amps | 1. 14 A |
| Efficiency (100%) | 78. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 0. 541 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 2 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 1. 14 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600517.55 |
| Brand | WEG |
| Model | 07518OT3E365JM-W40 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600292.00 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more