We never sell your data to third parties
WEG 00312ET3E213TC-W22 is a 3HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 213TC NEMA C-face mount frame. This W22 platform TEFC motor features a 208-230/460V dual voltage rating, 60Hz operation, and cast iron construction. It is rated for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range, includes Class F insulation, and meets IEEE 841 severe duty standards with IP55 protection and Class I Div 2 certification for harsh environments.
MODEL 00312ET3E213TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,092.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 13. 3 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 9. 76-8. 83/4. 41 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 70 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 5. 50/2. 75 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 9. 76-8. 83/4. 41 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3704T
Brand
Baldor
Model
CEM3764T
| Brand | Toshiba |
| Model | BY1543LC2AMH |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more