We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEM3764T is a 3 HP, 1165 RPM, 3-phase, 60 Hz NEMA Premium Super-E motor with a 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B construction for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors. It operates on 208-230/460V and is foot mounted (F1) with the standard conduit box on the left.
MODEL CEM3764T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,055.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Iron
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
173
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
19.2 in
Phase
3
Power Factor
71
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1165 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 07H058X970G1 |
| Frame | 213TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 0735M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0735M |
| Elec. Spec | 07WGX970 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07H058 |
| Layout | 07LYH058 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 6/14/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3764T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07H058X970G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/30/2010 | 35M 6P TEFC HOR 213TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3764T |
| SPEC. | 07H058X970G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 9. 4-9/4. 5 |
| RPM | 1165 |
| FRAME | 213TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 13. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 36 Amps |
| Break-Down Torque | 53. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 96 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 26. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Locked-Rotor Torque | 32. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 41°C |
| Starting Current | 33. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 53 | 64 | 71 | 74 | 76 | 73 |
| Efficiency | 82. 5 | 88. 1 | 89. 5 | 89. 6 | 89 | 87. 5 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1192 | 1184 | 1176 | 1167 | 1157 | 1145 | 1161 |
| Line Amperes | 2. 57 | 3. 04 | 3. 69 | 4. 47 | 5. 34 | 6. 35 | 4. 99 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA199562 | SA 07H058X970G1 | 1 EA |
| RA186894 | RA 07H058X970G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B02 | BRASS CUP WASHER W/GROUND SYMBOL TAB, | 1 EA |
| 37EP1100A41 | FR ENDPLATE MACH FOR GREASER & RELIEF | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A10 | FACE MTD EP, 307BRG, 213-5TC, GRSR, RELIEF & | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 036 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
CEM3704T
Brand
WEG
Model
00312ET3E213TC-W22
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/