We never sell your data to third parties
WEG 00536EG3E184T-W22 is a 5HP, 3600RPM, three-phase motor with a NEMA 184T frame and Super Premium (IE4) efficiency. This W22 platform TEFC motor features a cast iron construction, 208-230/460V dual voltage rating, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, IP55 enclosure protection, and Class I Division 2 certification. The motor includes Class F insulation and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00536EG3E184T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$888.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182/4T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 7. 39 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 3505 |
| Full Load Amps | 13. 2-12. 0/5. 99 A |
| Efficiency (100%) | 90. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 4. 80/2. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 2 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 13. 2-12. 0/5. 99 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | JW Winco |
| Model | 242-B40-B40-2-SW |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0014SDSC41A-P |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more