We never sell your data to third parties
WEG 00736ET3E184T-W22 is a 7.5 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor in a 184T frame. This W22 series TEFC motor features a cast iron construction, 208-230/460V dual voltage rating, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, Class I Division 2 certification, IP55 enclosure protection, and inverter duty capability up to 20:1 constant torque.
MODEL 00736ET3E184T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$994.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
182/4T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 3485 |
| Full Load Amps | 19. 4-17. 5/8. 76 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 6. 51/3. 26 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 2 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 19. 4-17. 5/8. 76 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | WEG |
| Model | 00512ET3HCT215TF1-W2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more