We never sell your data to third parties
Baldor VEM3613T is a 5 HP, 3450 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. It is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL VEM3613T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,242.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
75
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
16.54 in
Phase
3
Power Factor
91
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36A003S042G1 |
| Frame | 184TC |
| Weight | 75. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3630M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3630M |
| Elec. Spec | 36WGS042 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36A003 |
| Layout | 36LYA003 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/10/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEM3613T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36A003S042G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/10/2010 | 30M 2P TEFC VER 184TC SUPER E | |
| 36A003T860E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/3/2006 | 34M 2P TEFC VER 184TC SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEM3613T |
| SPEC. | 36A003S042G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 11. 8/5. 9 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 91 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 67 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 68 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 3313 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 23. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 72°C |
| Locked-Rotor Torque | 27. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 89°C |
| Starting Current | 57. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 62 | 81 | 88 | 91 | 93 | 93 | 92 |
| Efficiency | 84. 1 | 88. 9 | 89. 4 | 88. 7 | 87. 3 | 85. 8 | 87. 9 |
| Speed (RPM) | 3568. 7 | 3537. 4 | 3504. 2 | 3465. 8 | 3428. 2 | 3385 | 3443 |
| Line Amperes | 2. 24 | 3. 26 | 4. 47 | 5. 85 | 7. 26 | 8. 8 | 6. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200705 | SA 36A003S551G1 | 1 EA |
| RA188018 | RA 36A003S551G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3301A23 | PU ENDPLATE, ENCL. 182-4TC 206 BRG. W/GR | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA3101A28 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 500 OHIO ROD | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3613T-5
Brand
Baldor
Model
VEM3613T
Brand
Baldor
Model
VEM3613
Brand
WEG
Model
00536EP3ERSR184TC
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | FY-200 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | HA-204-H |
| Brand | Century |
| Model | B2842 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | 30241561 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/