We never sell your data to third parties
WEG 02018ET3E256TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase, totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor. This 20 HP, 1800 RPM motor features a 256TC NEMA frame with a C-face mount, cast iron W22 construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, IP55 enclosure protection, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability for constant torque operation with a 20:1 speed range.
MODEL 02018ET3E256TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,035.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
254/6T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 7 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 53. 3-48. 2/24. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 20. 0/10. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 53. 3-48. 2/24. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM2334T
| Brand | NTN Bearing |
| Model | SAFS222B4M3Y958GX2 |
| Brand | Ringspann |
| Model | 4867.120.501.060h44 |
| Brand | US Motors |
| Model | HO75P3SLGX |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK1SM63-7.5-140TC-LEFT |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | SSPE34-18-56C |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more