We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEM2334T is a 20 HP, 1765 RPM, 3-phase, 60 Hz NEMA Premium Super-E efficient electric motor with a 256TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors. It operates on 208-230/460V dual voltage.
MODEL CEM2334T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,998.66 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256TC
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
298
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.86 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 09C102Y583G3 |
| Frame | 256TC |
| Weight | 298. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0952M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0952M |
| Elec. Spec | 09WGY583 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09C102 |
| Layout | 09LYC102 |
| Frame | 256TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 5/15/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM2334T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09C102Y583G3 | BALDOR/OZARK | 5/15/2012 | 52M 4P TEFC HOR 256TC SE | |
| 09C102Y583G3 | BALDOR/COLUMBUS | 5/15/2012 | 52M 4P TEFC HOR 256TC SE | |
| 09C102X715G1 | BALDOR/OZARK | 2/15/2001 | 48M 4P TEFC HOR 256TC SE | |
| 09C102X715G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 48M 4P TEFC HOR 256TC SE | |
| 09C102X715G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/9/1999 | 48M 4P TEFC HOR 256TC SE |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM2334T |
| SPEC. | 09C102Y583G3 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 48/24 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 256TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 84 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 51 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 9. 41 Amps |
| Break-Down Torque | 213 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 426 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 85. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 60°C |
| Locked-Rotor Torque | 121 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 175 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 69 | 80 | 84 | 86 | 87 | 85 |
| Efficiency | 89 | 92. 8 | 93. 1 | 93 | 92. 2 | 91. 1 | 92. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1783 | 1770 | 1766 | 1756 | 1745 | 1760 |
| Line Amperes | 10. 7 | 14 | 19. 1 | 23. 7 | 29. 1 | 35. 4 | 26. 94 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA244471 | SA 09C102Y583G3 | 1 EA |
| RA231355 | RA 09C102Y583G3 | 1 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 09EP1100A14SP | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 09EP1300A12 | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3113A02 | THRUBOLT 3/8-16 X 16. 750 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HA2081A05 | SPACER TUBE, 309 FAN HSG, 2. 00 LONG | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A05 | 1669B ALEM/UNIV860 GR FTG X | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 09FH4000SP | FAN COVER, STAMPED | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 09PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM2334T
Brand
Baldor
Model
CEM2334T-5
Brand
WEG
Model
02018ET3E256TC-W22
| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 95090874 |
| Brand | INA Bearing |
| Model | GAKL16PB |
| Brand | Dixon |
| Model | C18-03AMB |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 5VX1080 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SFRC110Y |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/