We never sell your data to third parties
WEG 03018ET3E286TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase, TEFC motor rated 30 HP at 1800 RPM. This W22 severe duty motor features a 286TC C-face mount frame, 208-230/460V dual voltage, and a 1.15 service factor. Constructed with a cast iron frame and IP55 enclosure, it is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, and suitable for inverter duty (20:1 constant torque) applications. Includes Class F insulation and ball bearings.
MODEL 03018ET3E286TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,978.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
284/6T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 88. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 77. 6-70. 2/35. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 26. 0/13. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 77. 6-70. 2/35. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM4104T
Brand
Marathon Electric
Model
GT1231A
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1117A |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E2MR-406-04 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more